AEG BES35501EM 62.5cm Built In Electric Single Oven - Stainless Steel
- Dimensions60cm x 56cm x 55cm
- Energy RatingA
| Manufacturer | AEG |
|---|---|
| EAN | 7333394009254 |
| Model Number | BES35501EM |
| Block eCommerce | No |
| Price | £299.99 |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Dimensions | 60cm x 56cm x 55cm |
| Wilson Logo | Yes |
| Energy Rating | A |
| Display Type | LED |
| Shipping Weight | 31.5 kg |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Net Main Oven Capacity | 72 L |
| Number of Shelves | 2 |
| Number of Ovens | Single |
| Type of Grill/Griddle | Internal Grill |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour | Stainless Steel |
| Key Feature 3 | Additional heating ring |
| Key Feature 1 | SteamBake function |
| Key Feature 2 | HotAir convection system |
| Height (cm) | 65.5 cm |
| Shipping Width | 62.5 cm |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Product Type | Electric Oven |
| Depth | 66.5 cm |
| Weight | 31.5 kg |
| Shipping Height | 65.5 cm |
| Shipping Depth | 66.5 cm |
| Control Type | Touch |
| Additional Information | Bottom heat, Conventional/Traditional cooking, Defrost, Fast grilling, Light, Moist fan baking, Pizza setting, True fan cooking PLUS, Turbo grilling Cavity coating Grey Enamel |
| Features | SteamBake function, HotAir convection system, Additional heating ring |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
| Grade | -1 |
| Discontinued Status | discontinued |
| Expired Status | No |




