Beko WTK72041B 7kg 1200 Spin Washing Machine with Quick Programme - Black
- ColourBlack
- Dimensions84cm x 60cm x 55cm
- Spin Speed1200
- Energy RatingD
The WTK72041B features a generous 6 kg capacity so you can get more washing done at once. Spin speeds of up to 1200 rpm will remove excess water from your clothes, further reducing drying times and energy consumption. What’s more, this appliance offers an Automatic Water Level Reduction feature for small and half loads – so you only use the correct amount for your load.
Finished in a classic white, this appliance is the perfect addition to every home. It’s even designed with a slim depth, so it’s easy to install in tight places.
Use the convenient dial and buttons to control your Beko washing machine with ease. The LED digital display make it simple to check how your wash is doing. You’ll also be able to delay the start of your cycle by three, six, or nine hours – ideal for those who like to plan ahead.
| Manufacturer | Beko |
|---|---|
| EAN | 8690842388958 |
| Colour | Black |
| Model Number | WTK72041B |
| Block eCommerce | No |
| Price | £279.99 |
| Dimensions | 84cm x 60cm x 55cm |
| Spin Speed | 1200 |
| Wilson Logo | Yes |
| Energy Rating | D |
| Annual Energy Rating(kWh) | 0.69 kWh |
| Water Supply | cold |
| Temperature Control | No |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Performance Class | B |
| Stackable | No |
| Steam Function | No |
| Start Delay Option | No |
| Delay Timer | Yes |
| Digital Inverter Motor | ProSmart Inverter Motor with 10 year warranty |
| Annual Water Usage | 10339 L |
| Add Laundry Feature | No |
| Automatic Load Recognition | No |
| Built-in Water Heater | No |
| Display Type | LED |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 45 L |
| Programmes | Cottons 20°, Cottons 40°, Eco 40-60, Cottons 60°, Cottons 60° with Prewash, Cottons 90°, Rinse, Spin+Drain, Drum Clean, Down Wear 40°, Synthetics 20°, Synthetics 40°, Wool/Hand Wash 40°, Shirts 40°, Mini 30° |
| Installation Type | Freestanding |
| Size of Porthole | 30 in |
| Quick Wash Time | 28 min |
| Power Consumption | 2200 W |
| Out of Balance Protection | No |
| Quick Wash Option | Yes |
| Noise Level - Spinning | 74 dB |
| Height Adjustment | No |
| energyrating_datasheet | https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/009WTK72041B_productdata |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour | Black |
| Key Feature 3 | Dial & Button Controls, Black |
| Key Feature 1 | 15 Programmes Inc: 28 Minute Quick Wash |
| Key Feature 2 | Delay Start, Digital Display |
| Height (cm) | 84 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | No |
| Smart Connect | No |
| Product Type | Washing Machine |
| Depth | 55 cm |
| Weight | 68 kg |
| Width (cm) | 60 cm |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Depth | 56 cm |
| Child Lock | No |
| Features | 15 Programmes Inc: 28 Minute Quick Wash, Delay Start, Digital Display, Dial & Button Controls, Black |
| Door Opening Angle | 170°; |
| energyrating_link | https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/009WTK72041B_energyrating1 |
| Smart App connected | No |
| Washing Capacity | 7 |
| Is On Display | true |
| Is Soft Bundle | No |
| Grade | -1 |
| Discontinued Status | discontinued |
| Expired Status | No |




