Blomberg KGM4663 59.5cm 50/50 Frost Free Fridge Freezer - White
- Colour: White
- Dimensions: 191cm x 59.5cm x 65.5cm
- Energy Rating: F
In the fridge, you have 189 net litres of storage space – plenty of room to store all your chilled goods. The three glass shelves and three door balconies make organising your food and drink effortless, whilst the salad bin will keep your fruit and vegetables fresher for longer. There’s even a stylish wine rack to chill your bottled beverages.
The freezer section has a 129 net litre capacity with four drawers to store all your family essentials. It’s four-star rated too so you can safely keep leftovers or handy ready meals for up to 12 months. As the drawers are clear, it’s simple to see what’s inside at a glance. And, the KGM4663 includes a slimline ice cube tray, so you can grab those much-needed cubes for your beverage on a hot day.
Both the fridge and freezer doors are reversible and can be left or right-hand opening – allowing for maximum flexibility when installing the appliance.
Blomberg has equipped the KGM4663 with Auto-Defrost technology to keep your fridge freezer in top working order. The fan cooling system removes the build-up of ice, so you will have more time to do the things you love, and less time manually defrosting your fridge freezer.
Key features of the Blomberg KGM4663 are:
-Frost free prevents ice build-up
-Food Protector technology
-Open Door Alarm
-Chrome wire wine rack provides a convenient and elegant space to store bottles
| Manufacturer | Blomberg |
|---|---|
| EAN | 8690842374661 |
| Colour | White |
| Model Number | KGM4663 |
| Block eCommerce | No |
| Price | £429.00 |
| Digital Inverter Compressor | No |
| Door Alarm | Yes |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 318 Ltrs |
| Fast Freeze | No |
| Dimensions | 191cm x 59.5cm x 65.5cm |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 9.5 kg |
| Wilson Logo | Yes |
| Energy Rating | F |
| Split | 50/50 |
| Built-in Water Heater | No |
| Star Rating | 4 |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Reversible Doors | No |
| Net Freezer Capacity | 134 L |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/ST |
| Multi Air Flow Technology | No |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Light Type | LED |
| Third Rack Installed | No |
| Storage Compartment | No |
| Shipping Weight | 78.5 kg |
| Removable Door | No |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour | White |
| Key Feature 3 | Frost Free, White |
| Key Feature 1 | Fridge Capacity 189 Litres |
| Key Feature 2 | Freezer Capacity 129 Litres |
| Height (cm) | 191 cm |
| Shipping Width | 66.4 cm |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | No |
| Smart Connect | No |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Net Refrigerator Capacity | 190 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Depth | 65.5 cm |
| Weight | 73.5 kg |
| Width (cm) | 59.5 cm |
| Shipping Height | 198.9 cm |
| Shipping Depth | 73.9 cm |
| Child Lock | No |
| Additional Information | Chrome Wire Wine Rack, Flame retardant back, Frost Free, Food Protector Technology |
| Features | Fridge Capacity 189 Litres, Freezer Capacity 129 Litres, Frost Free, White |
| Net Total Capacity | 324 L |
| Noise Level | 39 dB |
| Is On Display | false |
| Is Soft Bundle | No |
| Grade | -1 |
| Discontinued Status | discontinued |
| Expired Status | No |




