Bosch HHF113BA0B 59.4cm Built In Electric Single Oven With 3D Hot Air - Black
Rapid Delivery Available
- ColourS / Steel
- Dimensions59.5cm x 59.4cm x 54.8cm
- Energy RatingA
The Bosch HHF113BA0B Built In Electric Single Oven With 3D Hot Air is sure to turn heads!
With its sleek, modern design, you can love cooking even more. Featuring a large 66 litre capacity and an easy clean system, it will provide you with ease of use as well as practicality.
Featuring four functions, including Hotair grilling and Hotair gentle, this Bosch HHF113BA0B oven gives you plenty of choice. If you need to cook sweet and savoury dishes at the same time, the 3D Hotair function uses a unique fan system which evenly distributes heat on up to three levels. This means there is no transfer of flavours allowing you to cook multiple types of dishes at the same time. Alongside this great feature, there is a programmable timer so you'll know exactly when your meals are ready.
The integrated variable grill lets you enjoy crisped home comforts, and comes complete with a universal pan.
Key features of the Bosch HHF113BR0B are:
- Control panel lock
- Automatic start
- Electronic clock timer
- Interior halogen light
- Integral cooling fan
- 5 shelf positions
Order your Bosch HHF113BA0B Built In Electric Single Oven today!
| Manufacturer | Bosch |
|---|---|
| EAN | 4242005048328 |
| Colour | S / Steel |
| Model Number | HHF113BA0B |
| Block eCommerce | No |
| Price | £309.00 |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Dimensions | 59.5cm x 59.4cm x 54.8cm |
| Wilson Logo | Yes |
| Energy Rating | A |
| Display Type | LED Digital |
| Interior Light Type | Halogen |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Removable Door | Yes |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Net Main Oven Capacity | 66 L |
| Number of Shelves | 1 |
| Number of Ovens | 1 |
| Type of Grill/Griddle | Fixed integral Grill |
| Product Category Group | White Goods |
| Colour | Black |
| Key Feature 3 | Integral Grill, LED Digital Display |
| Key Feature 1 | 3D Hot Air, Fan Assisted Oven |
| Key Feature 2 | 3D Hotair Cooking, Optimise distribution of heat |
| Height (cm) | 59.5 cm |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | No |
| Smart Connect | No |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Depth | 54.8 cm |
| Weight | 32.2 kg |
| Shipping Height | 67 cm |
| Shipping Depth | 68 cm |
| Control Type | Dials - Non-Retractable |
| Additional Information | 3D hot air, Red LED display control |
| Features | 3D Hot Air, Fan Assisted Oven, 3D Hotair Cooking, Optimise distribution of heat, Integral Grill, LED Digital Display |
| Is On Display | true |
| Is Soft Bundle | No |
| Grade | -1 |
| Expired Status | No |



