Samsung QE50Q7F2AUXXU 50" 4K QLED AI Smart TV
In Stock
Rapid Delivery Available
Only 1 left
  • Dimensions64.7cm x 112.03cm x 6cm
  • Energy RatingG
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyQLED
  • BluetoothYes
  • Depth6 cm
  • Depth with Stand23.7 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • FeaturesQ4 AI Processor, Real Quantum Dot, Object Tracking Sound Lite
  • HDMIYes
  • Height64.7 cm
  • Height with Stand69.4 cm
  • Key Feature 1Q4 AI Processor
  • Key Feature 2Real Quantum Dot
  • Key Feature 3Object Tracking Sound Lite
  • Maximum Resolution4K
  • Number of HDMI Ports3.0
  • Number of USB Ports1.0
  • Product Range43 to 54 inch QLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power20W
  • Screen Size50 in
  • Screen TechnologyQLED
  • Shipping Depth12.7 cm
  • Shipping Height76.5 cm
  • Shipping Weight13.5 kg
  • Shipping Width125.5 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers2CH
  • Standard Refresh Rate50Hz
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size200 x 200
  • Weight9.6 kg
  • Width112.03 cm
  • Width with Stand112.03 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee5 years
  • EAN8806097398110
Feefo
5 year
wilson logo
The Samsung QE50Q7F2AUXXU 50" 4K QLED AI Smart TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features include:
  • 50" QLED display with 4K resolution for crisp, clear images
  • Built-in AI technology for intelligent voice control and personalized recommendations
  • One Connect Box for easy cable management and clutter-free setup
  • Quantum Dot technology for vibrant colors and high contrast levels
More Information
Manufacturer Samsung
EAN 8806097398110
Model Number QE50Q7F2AUXXU
Block eCommerce No
Standard Refresh Rate 50Hz
Speakers 2Ch
Aspect Ratio 16:09
Depth with Stand 23.7 cm
Backlight Technology QLED
Digital Tuner Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width with Stand 112.03 cm
Width 112.03 cm
Number of HDMI Ports 3.0
USB Recording Yes
USB Yes
Smart TV Yes
Screen Size 50 in
Screen Technology QLED
HDMI Yes
Height 64.7 cm
Electronic Program Guide Yes
Wilson Logo Yes
Energy Rating G
Vesa Mount Size 200 x 200
Maximum Resolution 4K
Height with Stand 69.4 cm
Shipping Weight 13.5 kg
Product Category Group CE
Colour Black
Key Feature 1 Q4 AI Processor
Key Feature 2 Real Quantum Dot
Shipping Width 125.5 cm
Wi-Fi Yes
Bluetooth Yes
Smart Connect Yes
Product Type TV
Depth 6 cm
Weight 9.6 kg
Shipping Height 76.5 cm
Shipping Depth 12.7 cm
RMS Output Power 20W
Number of USB Ports 1.0
Colour Group Black