Sony K65XR80U K65XR80PU 65" 4K OLED TV
Out of Stock
Call 02838870124 for Availability
  • Dimensions95.1cm x 160.3cm x 18.4cm
  • Energy RatingE
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyOLED
  • BluetoothYes
  • Depth18.4 cm
  • DLNA CertifiedNo
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate120Hz
  • FeaturesBright OLED picture, Smart features, The screen is the speaker
  • HDMIYes
  • HeadphoneNo
  • Height95.1 cm
  • Key Feature 1Bright OLED picture
  • Key Feature 2Smart features
  • Key Feature 3The screen is the speaker
  • Maximum Resolution3840 x 2160
  • Number of HDMI Ports4
  • Number of USB Ports2
  • Operating SystemGoogle
  • Product Range65 to 74 QLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power10W + 10W + 10W + 10W + 10W
  • Screen Size65 in
  • Screen TechnologyOLED
  • Shipping Depth24.8 cm
  • Shipping Height85.5 cm
  • Shipping Weight23.2 kg
  • Shipping Width144.2 cm
  • Smart TVYes
  • SpeakersOn the BRAVIA 8, the screen is the speaker - just like a cinema screen!
  • Standard Refresh Rate100Hz
  • USBYes
  • Weight31 kg
  • Width160.3 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN4548736164840
Feefo
1 year
wilson logo
Euronics
Key features of the Sony K65XR80U K65XR80PU 65' 4K OLED TV include:
  • 65-inch OLED display for crisp, clear images
  • 4K resolution for lifelike detail
  • High Dynamic Range (HDR) support for enhanced contrast and color
  • Acoustic Surface Audio technology for immersive sound directly from the screen
  • Android TV platform for access to a wide range of apps and streaming services
  • Google Assistant and Amazon Alexa compatibility for hands-free voice control
More Information
Manufacturer Sony
EAN 4548736164840
Model Number K65XR80U
Block eCommerce No
Standard Refresh Rate 100Hz
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology OLED
DLNA Certified No
Width 160.3 cm
TV Services BBC iPlayer / 4od / ITVX / Prime video / My5 / YouTube / UKTV Play / Disney+ / Spotify
Number of HDMI Ports 4
USB Yes
Smart TV Yes
Screen Size 65 in
Screen Technology OLED
Headphone No
HDMI Yes
Height 95.1 cm
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 120HZ
Wilson Logo Yes
Energy Rating E
Maximum Resolution 3840 x 2160
Shipping Weight 23.2 kg
Product Category Group CE
Colour Black
Key Feature 2 Smart features
Shipping Width 144.2 cm
Wi-Fi Yes
Bluetooth Yes
Product Type TV
Depth 18.4 cm
Weight 31 kg
Shipping Height 85.5 cm
Shipping Depth 24.8 cm